Rok założenia: 1962
w Ostrowi Mazowieckiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej

„Cudze znać warto, swoje obowiązek …”  Zygmunt Gloger


Katyński Marsz Cieni 2016W tym roku mija 76 lat, gdy z rozkazu Stalina sowieckie NKWD wymordowało ponad 22 tysiące polskich oficerów i funkcjonariuszy Policji Państwowej. Wśród nich w katyńskich dołach śmierci spoczywa blisko stu oficerów i policjantów związanych z Ziemią Ostrowską, między innymi z 18 Pułku Artylerii Lekkiej i Szkoły Podchorążych Piechoty, a także wychowanków ostrowskiego gimnazjum.
Ostrów Mazowiecka była jednym z pierwszych miast w Polsce, którego mieszkańcy już ponad ćwierć wieku temu zaczęli upamiętniać ofiary sowieckiego ludobójstwa. W tym roku pragniemy uczcić Ich pamięć, organizując 13 kwietnia, w Dniu Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej - KATYŃSKI MARSZ CIENI.
Obchody tej tragicznej rocznicy rozpoczną się o godz. 17.30 przy Komendzie Powiatowej Policji. Przed pomnikiem Pomordowanych Policjantów wystawione będą posterunki honorowe Policji, Wojska Polskiego i rekonstruktorów w mundurach policyjnych i wojskowych z roku 1939.
Po zapaleniu zniczy przy pomniku, uczestnicy Marszu przejdą ulicami: Kościuszki, ks. Jana Sobotki, gen. Grota-Roweckiego i Lubiejewską na cmentarz parafialny, gdzie przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939-1956”, odprawione zostanie nabożeństwo za ofiary katyńskiego mordu, podczas którego przypomnieni będą zamordowani w Katyniu, Kalininie, Charkowie oraz w innych miejscach kaźni na „nieludzkiej ziemi”, oficerowie i policjanci związani z Ziemią Ostrowską służbą lub więzami krwi. Po nabożeństwie nastąpi zapalenie ogni pamięci.
Uroczystość zakończy montaż poetycko-muzyczny  „Requiem za Rozstrzelaną Armię”.
Zwracamy się z gorącym apelem o wzięcie udziału w Marszu i o godne uczczenie pamięci ofiar tej bezprzykładnej zbrodni. Prosimy również o zabranie ze sobą zniczy. Ich światło będzie symbolem naszej pamięci i łączności z Tymi, którzy oddali życie za Ojczyznę wiosną 1940 roku.
 
Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”
Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej
Związek Piłsudczyków RP Oddział Ostrów Mazowiecka

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej
tmzo-ostrowmaz@wp.pl
Rachunek bankowy
Bank Spółdzielczy

w Ostrowi Mazowieckiej
Nr rachunku

66 8923 0008 0000 0518 2000 0001

Linki