Rok założenia: 1962
w Ostrowi Mazowieckiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej

„Cudze znać warto, swoje obowiązek …”  Zygmunt Gloger


Patroni naszych ulic

28 lutego br. harcerze z drużyny ZHR „Opocznik” oraz członkowie Zarządu TMZO: prezes Renata Trojanowska i wiceprezes Andrzej Mierzwiński rozdali mieszkańcom ulicy rtm. Witolda Pileckiego książeczki o patronie ulicy, wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest to ogólnopolska akcja, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom, postaci historycznej patronującej ich ulicy.
Wprawdzie ulica rtm. Pileckiego nie jest zbyt długa i akcja rozdawania książeczek trwała dość krótko, to jednak dostarczyła wielu bardzo miłych emocji. Przede wszystkim została przyjęta bardzo ciepło i życzliwie przez mieszkańców, którzy chwalili pomysł i chociaż zapewniali, że postać legendarnego rotmistrza jest im dobrze znana, to jednak obiecali, że bez zwłoki przystąpią do lektury otrzymanego opracowania.Okazało się również, że akcja na ulicy Pileckiego przekształciła się w niecodzienną, żywą lekcję historii. Mianowicie jeden z mieszkańców przyznał się, że jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej ostrowskiego obwodu „Opocznik”, brał udział w bitwie pod Pecynką, a wkrótce po niej został aresztowany przez NKWD i blisko trzy lata przesiedział w sowieckich obozach specjalnych dla akowców, w Ostaszkowie i Diagilewie pod Riazaniem.
Akcja rozdawania książeczek „Patroni Naszych Ulic” będzie kontynuowana. Już wkrótce otrzymają je mieszkańcy ulic marsz. Józefa Piłsudskiego i gen. Stefana Grota-Roweckiego.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej
tmzo-ostrowmaz@wp.pl
Rachunek bankowy
Bank Spółdzielczy

w Ostrowi Mazowieckiej
Nr rachunku

66 8923 0008 0000 0518 2000 0001

Linki