Rok założenia: 1962
w Ostrowi Mazowieckiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej

„Cudze znać warto, swoje obowiązek …”  Zygmunt Gloger


Ulicami Ostrowi przeszedł Katyński Marsz Cieni

W środę, 13 kwietnia 2016 r. ulicami Ostrowi przeszedł Katyński Marsz Cieni. Uroczystość rozpoczęła się przy Komendzie Powiatowej Policji. Przed pomnikiem Pomordowanych Policjantów wystawiono posterunki honorowe Policji, Wojska Polskiego i rekonstruktorów w mundurach policyjnych i wojskowych z 1939 roku. Po zapaleniu zniczy przy pomniku, uczestnicy Marszu przeszli na cmentarz parafialny.

Przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939-1956” ks. dziekan dr Jan Okuła odprawił nabożeństwo za ofiary katyńskiego mordu. Przypomniano zamordowanych w Katyniu, Kalininie, Charkowie oraz w innych miejscach kaźni na „nieludzkiej ziemi” - oficerów i policjantów związanych z Ziemią Ostrowską służbą lub więzami krwi. Po nabożeństwie zapalono ognie pamięci, łącząc się z Tymi, którzy oddali życie za Ojczyznę wiosną 1940 roku. Uroczystość zakończył montaż poetycko-muzyczny „Requiem za Rozstrzelaną Armię”.W tym roku mija 76 lat, gdy z rozkazu Stalina sowieckie NKWD wymordowało ponad 22 tysiące polskich oficerów i funkcjonariuszy Policji Państwowej. Wśród nich w katyńskich dołach śmierci spoczywa blisko stu oficerów i policjantów związanych z Ziemią Ostrowską, między innymi z 18 Pułku Artylerii Lekkiej i Szkoły Podchorążych Piechoty, a także wychowanków ostrowskiego gimnazjum. Ostrów Mazowiecka była jednym z pierwszych miast w Polsce, którego mieszkańcy już ponad ćwierć wieku temu zaczęli upamiętniać ofiary sowieckiego ludobójstwa.

Katyński Marsz Cieni przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów” na czele z Andrzejem Mierzwińskim przy udziale Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej oraz ostrowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej
tmzo-ostrowmaz@wp.pl
Rachunek bankowy
Bank Spółdzielczy

w Ostrowi Mazowieckiej
Nr rachunku

66 8923 0008 0000 0518 2000 0001

Linki